Ivarérés és ivartalanítás

Mindenképpen javasolt a hobbira tartott yorkik ivartalanítása több okból is.

Vegyük először a kanokat. 

Ha egy kan nem fedez, már pedig egy hobby kutya esetében ennek igen kicsi az esélye (mivel, a szabályok is kötelezik a tenyésztőt, csak tenyészszemlével rendelkező kannál fedeztethet!).

Elvileg, ha a kan egyedül van tartva és nincs mellette másik kutya, (legyen az akár szuka vagy akár kan) nem jelölget a lakásban. Ez az a dolog, ami miatt a legtöbben félnek kan kutyát vásárolni. Mégis előfordulhat, ha valaki egy kutyával teli lakótelepen lakik, ahol napi szinten hordanak sétálni tüzelő szukákat, hogy a sok szag és inger miatt szerencsétlen kan megzavarodik és mégis elkezd jelölgetni a lakásban. Erre az esetre a legjobb megoldás az ivartalanítás. A kan kölykök már 8-10 hónapos korukra ivarérettek, és elég korán el lehet végezni a rövid kis műtétet náluk. 

A szukáknál egy kicsit bonyolultabban mennek a dolgok. A szuka kutya 6 hónapos és 15 hónapos kora körül tüzel először. Onnan számítva félévente, vagy 8-9 havonta újra tüzel. A tüzelés kb. 3 hétig tart, eleinte intenzív vérzéssel, aztán amikor a peteéréshez közeledik, egyre kevesebb a vér mennyisége. De nem is ez a komoly baj, hanem, hogy nagyon sokszor a tüzelés után úgynevezett állvemhesség alakul ki a szukánál (a hormonális szabályozás zavara, azt képzeli, hogy kölykei lesznek). Ebben az esetben megduzzadnak az emlők, teje lesz, rosszkedvű, befordult lesz a kutya. Pár hét alatt aztán ezen is túl van. De a veszélye ennek, hogy közben kaphat méh-gyulladást, vagy kialakulhat emlő daganat is. 

Sokszor javasolják, hogy fedeztessük be a kutyát és akkor elmúlik, és különben is a szukának életében egyszer szülnie kell, mert különben megbolondul. NOS, EZ MIND NEM IGAZ!!!!!!!!
Nem bolondul meg a szuka ha nem lesz kölyke (és nem könnyű egy szukát elletni) és az ellés nem használ a már említett problémákra. Sajnos tapasztalt tény, hogy fiatal 1 almon túl lévő szuka is kaphat emlő daganatot. Az egyetlen gyógyír e veszélyes betegségek megelőzésére az IVARTALANÍTÁS.

A szukák esetében általában meg szokták várni az állatorvosok az első tüzelést, és utána végzik el az ivartalanítást, mivel egy kicsit bonyolultabb műtétről van szó, mint a kanoknál.

Bízom benne, hogy tanácsaim segítenek a kiskutyád gondozásában, nevelésében.
Kívánom, hogy sok közös örömben és élményben legyen részetek!

Imolayorki Yorkshire Terrier Kennel Hungary
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el